Zajęcia „Poznaj i rozwikłaj zagadki ekonomii i finansów” na Uniwersytecie Trzeciego Wieku SGH
Od dnia 17 listopada br. na UTW SGH rusza cykl warsztatów, których celem jest ukazanie w prosty i praktyczny sposób, z pozoru skomplikowanych zawiłości oraz zagadek kryjących się w ekonomii oraz finansach. Nadrzędnym celem warsztatów jest zaangażowanie uczestników w obalanie mitów dotyczących tej tematyki. Warsztaty koncentrują się na aktualnych oraz kluczowych zagadnieniach, które mają wpływ na gospodarkę oraz społeczeństwo. Cykl składa się z 5 bloków tematycznych po 1,5 godziny każdy.
Prowadzącymi zajęcia są pasjonaci ekonomii i finansów, będący absolwentami oraz doktorantami czołowych polskich uczelni (w tym SGH), zrzeszeni w ramach Stowarzyszenia Instytut Studiów Ekonomiczno-Społecznych.
Tematyka warsztatów
Warsztat 1: 22 listopada (środa), godz.13.30 – 15.10, sala 225G.
ABC finansów publicznych i budżetu państwa (Maciej Wysocki)
Na zajęciach słuchacze będą mieli okazję poznać „od podszewki” jak działają finanse publiczne, czym jest deficyt oraz dług publiczny. Pojęcia te pojawiają się co chwila w debacie publicznej, jednak bardzo często są one ze sobą mylone oraz przedstawiane bez pełnego kontekstu. Celem zajęć jest ukazanie w prosty oraz interesują sposób jak działają finanse publiczne i co ma na nie wpływ.
Warsztat 2: 24 listopada (piątek), godz. 11.20 – 13.20, sala 104A (sekretariat UTW)
Globalna ekonomia z bliska – światowe trendy i wyzwania (Sebastian Wieczorek)
Jedyną stałą rzeczą w dzisiejszym świecie jest zmiana. Zmiany, które zachodzą w dzisiejszym świecie stają się coraz szybsze oraz działają z coraz większą intensywnością. Celem zajęć jest przybliżenie głównych czynników, które wpływają na światową gospodarkę oraz ukazanie z bliska kluczowych wyzwań z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w najbliższych latach.
Warsztat 3: 29 listopada (środa), godz.13.30 – 15.10, sala 225G
Wyzwania polskiej gospodarki (Aleksander Olechnowicz)
Przez ostatnie 25 lat byliśmy świadkami polskiego „cudu gospodarczego”, dzięki któremu dokonaliśmy niewyobrażalnego skoku cywilizacyjnego. Aby dogonić kraje rozwinięte potrzeba czegoś więcej niż relatywnie taniej siły roboczej. Polska stoi przed wielką szansą, jednak wiąże się ona z wielkimi wyzwaniami (m.in. starzenie się społeczeństwa, niski współczynnik aktywności zawodowej, niestabilność systemu ubezpieczeń społecznych, niska stopa inwestycji i oszczędności). Sprostanie im jest konieczne, aby zapewnić Polsce długoterminowy rozwój gospodarczy.
Warsztat 4: 1 grudnia (piątek), godz. 11.20 – 13.20, sala104A.
Czym są start-upy i jakie mają one znaczenie dla gospodarki? (Piotr Palutkiewicz)
Często słyszymy o start-upach, czyli z założenia „innowacyjnych” firmach. Czym właściwie są innowacje w gospodarce? Czym są start-upy? Jakie mają cechy oraz czy są one potrzebne gospodarce? Skąd wzięła się moda na te zagadnienia? To tylko jedne z nielicznych zagadek, które zostaną rozwikłane na zajęciach.
Warsztat 5: 6 grudnia (środa), godz.13.30 – 15.10, sala 225G.
Skąd biorą się pieniądze? (Szymon Henryk Witkowski)
Pieniądze są jednym z podstawowych, a zarazem jednym z najbardziej nieoczywistych i zaskakujących pojęć w ekonomii i finansach. Skąd się one biorą i czym właściwie są? To jedynie na pozór proste pytania. Celem zajęć jest przybliżenie słuchaczom sposobu, w jaki powstaje pieniądz i czym jest on dla gospodarki. Kto odpowiada za jego kontrolę oraz jakie mechanizmy mają na niego wpływ. Słuchacze poznają zagadnienia historyczne, jak i aktualne. Dowiedzą się czym płacono kiedyś i jak płaci się obecnie, kto wymyślił pieniądze i dlaczego są one tak ważne dla historii ludzkości. W przystępny sposób poznają dorobek światowej nauki w tym temacie i usłyszą o Polaku, który również „dorzucił trzy grosze” w sprawie pieniądza.
Zajęcia sa bezpłatne, zapisy w sekretariacie UTW SGH.
http://oferta.sgh.waw.pl/pl/utw/