Ponownie zapraszamy do lektury artykułu „W gąszczu zawiłych przepisów”

2017-09-25, godz. 13:36,
kategoria: Komentarze

Jeszcze raz zapraszamy do lektury artykułu Prezesa Instytutu Instigos, Piotra Palutkiewicza pt. „W gąszczu zawiłych przepisów”, którego przedruk ukazał się w piątkowym numerze Pulsu Biznesu (nr 181, 22-24.IX), a także w poniedziałkowym Tygodniku Angora (nr 40, 25.IX-1.X).

„Prawdziwą prawną katorgę przeżywają przedsiębiorcy. Obszerność prawa i jego skomplikowanie powoduje, że polskie firmy potrzebują prawnego doradztwa niemal w każdym obszarze swojej działalności.  (…) W gąszczu zawiłości prawa giną obywatele, zarabiają prawnicy, a sądownictwo jest zapchane sprawami dotyczącymi orzeczenia prawidłowej interpretacji przepisów. Nic dziwnego, że Polska w Indeksie Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i The Wall Street Journal zajmuje 45. miejsce na świecie na 180 państw.” – pisze Palutkiewicz.

I podaje przykład: „Gdy Kowalski, znając wynagrodzenie zapisane na swojej umowie o pracę, chce wyliczyć jaką pensję dostanie na rękę, nie zrobi tego bez zajrzenia do kilku ustaw i rozporządzeń. Zresztą nie wiedziałby do których. W tym celu, obywatel musi udać się do księgowego lub użyć specjalnego kalkulatora online, który i tak musi być od czasu do czasu aktualizowany z uwagi na zmieniające się przepisy.”

Pełna treść artykułu dostępna jest na portalu dyskusja.biz: http://dyskusja.biz/prawo/w-gaszczu-zawilych-przepisow-62506