Wizyta Song Hongbinga w Polsce

2016-12-02, godz. 15:17,
kategoria: Aktualności

Na przełomie listopada i grudnia 2016 z kilkudniową wizytą zawitał do Polski światowy ekspert w dziedzinie finansów, chiński ekonomista Song Hongbing. W miniony wtorek 29 listopada, Song Hongbing wygłosił referat w Sali Kolumnowej w Sejmie RP, gdzie został przywitany przez Marszałka Senatu. Po wystąpieniu chińskiego eksperta odbyła się dyskusja panelowa oraz głos zaproszeni ekonomiści i publiczność z sali. Wśród panelistów znaleźli się m.in. prof. Paweł Bożyk – ekonomista i polityk (Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka), europoseł Michał Marusik (Europa Narodów i Wolności, Nowa Prawica), poseł Jacek Wilk (‘Kukiz 15), Janusz Szewczak (PiS). Z ramienia Instytutu INSTIGOS chińskiej delegacji towarzyszył w Warszawie Piotr Uss.

Jest to już duga oficjalna wizyta chińskiego eksperta w naszym kraju. Pierwsza miała miejsce 5 lat temu na zaproszenie wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.

Song Hongbing został określony jako jedną z najbardziej wpływowych ludzi w Chinach przez agencję prasową Bloomberg. Programy telewizyjne o tematyce ekonomicznej prowadzone przez Song Hongbinga w samych tylko Chinach gromadzą przed telewizorami 350 milionów widzów. Jest on  również autorem książek sprzedanych w nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy, w szczególności z serii „Wojna o pieniądz”. Obecnie pełni funkcje: szefa ośrodka badawczego Global Finance Research Institute, głównego redaktora magazynu „Global Finance”, doradcy chińskiego rządu oraz profesora wykładającego gościnnie na wielu chińskich uczelniach, bierze tez udział w przygotowaniu emisji papierów wartościowych. Uczestniczył w pracach na rzecz Chińskiego Centrum Międzynarodowej Wymiany Ekonomicznej (CCIEE).