Komentarz – rynek farmaceutyczny w Polsce oraz programy rządowe mające na celu wsparcie tego sektora

2018-02-10, godz. 13:32,
kategoria: Komentarze

O rynku farmaceutycznym w Polsce oraz o programach rządowych mających na celu wsparcie tego sektora, rozmawiał z Natalią Ostrowską na antenie Telewizji Republika, Piotr Palutkiewicz.

Prezes Instytutu Instigos zauważył, że ważna jest promocja rodzimych producentów i wyrabianie świadomości preferencji konsumentów. „Leki generyczne z zagranicy nie są ani tańsze, ani droższe. Stawiałbym na preferowanie polskich producentów przez konsumentów. W momencie gdy idziemy do apteki, ja do tej pory często pytałem o tańszy zamiennik. Będąc w aptece, warto jednak dodać jedno słowo: poproszę tańszy POLSKI zamiennik. Czyli produkt który jest oferowany przez naszych rodzimych producentów,, których mamy naprawdę wielu.”

Jeśli natomiast chodzi protekcjonizm państwowy na rynku wewnętrznym, Palutkiewicz zaznaczył,  że sprzyja on co prawda rozwojowi rodzimych producentów, ale z drugiej strony sprawia, że płacą za to rodzimi konsumenci. Prezes Instytutu nadmienił jednak, że lobby zagraniczne od lat zabezpiecza protekcjonistycznie własne interesy i własnych producentów na rynkach zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Stąd adresowanie w Polsce braku równowagi na rynku farmaceutycznym jest słuszne. Planowane 500 mln zł może pomóc utrzymać również na polskim rynku naukowców z tej branży.

Palutkiewicz zauważył również, że „Rynek farmaceutyczny jest trudnym obszarem debaty publicznej. Po pierwsze idą tam ogromne pieniądze publiczne, po drugie wchodzą takie kwestie jak etyka i granie na emocjach obywateli oraz emocjach polityków. Powoduje to naciski na wydatkowanie coraz większych pieniędzy na rynek zdrowia. Firmy farmaceutyczne również się do tego przykładają, ponieważ forsują coraz większe wydatki sektora rządowego na refundację kolejnych leków. Temat jest bardzo ciężki dla ekonomistów, dla etyków, dla obywateli, dla polityków i dla firm farmaceutycznych, które oczywiście próbują wyciągnąć na tym rynku jak najwięcej, zdając sobie sprawę że złożoności debaty publicznej w temacie zdrowia.”

Pełny zapis dostępny jest poniżej: