Posprzatajmi.pl – studium przypadku polskiego biznesu funkcjonującego w ramach ekonomii dostępu
Zapraszamy do zapoznania się z ciekawym studium przypadku platformy posprzatajmi.pl – będącej polską firmą funkcjonującą w ramach ekonomii dostępu.
Posprzatajmi.pl to platforma peer-to-peer, łącząca klientów szukających usług sprzątania dla mieszkania, domu lub biura z siecią osób i firm wykonujących takie usługi. Obecny zasięg portalu to osiemnaście największych polskich aglomeracji miejskich i sieć ponad 600 osób mogących podjąć zlecenie. Liczby te stale rośną.
Klient chcąc zlecić pierwszy raz sprzątanie musi tylko podać kilka niezbędnych informacji takich jak: miasto, dzielnicę, powierzchnię lokalu, który ma być posprzątany i interesujący go termin wykonania zlecenia. Serwis następnie pokaże kto i za jaką kwotę może wykonać tę usługę. Konsumenci mają możliwość filtracji usługodawców pod kątem ceny, jakości oraz aktywności. Wystarczy wysłać zlecenie, a portal automatycznie powiadomi wszystkie osoby sprzątające w określonym mieście, które w danym dniu pracują, a cena za usługę jest zgodna z preferencjami klienta. Osoby sprzątające są oceniane przez klientów, co ma przełożenie na jakość świadczonych usług. Platforma przygotowana jest również na urządzenia mobilne, przez co zlecenie na sprzątanie można wysłać z dowolnego miejsca na świecie. W najbliższej przyszłości twórcy posprztajmi.pl planują rozwój portalu na inne rynki UE.
Portal funkcjonuje w oparciu o model peer-to-peer, który można określić jako „ludzie dla ludzi”. Według Dawida Fabisia założyciela portalu, posprzatajmi.pl jest pokrewne w działaniu do Ubera, ponieważ działa wg zasady „tu i teraz”. Wystarczy kilka kliknięć, aby zamówić usługę. Posiada również wspólne cechy z BlaBlaCar – każdy użytkownik ma wybór w zakresie jakości i ceny, a usługi świadczone są bezpośrednio przez ludzi dla ludzi. W wyborze pomagają rankingi osób sprzątających, wystawiane przez innych usługobiorców.
Co raz częściej mówi się o zjawisku „uberyzacji” rynku, czyli wykorzystaniu różnego rodzaju platformy łączących klientów bezpośrednio z usługodawcami, które ułatwiają, przyspieszają i upraszczają proces zakupowy. Być może właśnie w Polsce powstaje kolejny „Uber”, który tym razem pomoże zadbać o porządek w mieszkaniu, domu czy biurze i rozwinie skrzydła nie tylko w naszym kraju.