Komentarz Palutkiewicza: polityka migracyjna, wpływ RODO na wyniki Facebooka i spis powszechnny, spotkanie Juncker-Trump

2018-08-09, godz. 17:45,
kategoria: Komentarze

W programie Ekonomia Raport na antenie Telewizji Republika, Piotr Palutkiewicz, Prezes Instytutu Instigos, zabrał głos na temat wyzwań w zakresie polityki migracyjnej, wpływu RODO na wyniki portalu Facebook i planowanym na rok 2021 spisie powszechnym, a także skutkach spotkania Juncker – Trump.

W rozmowie z Natalią Ostrowską, Palutkiewicz stwierdził, że w kontekście tego jak wygląda nasza gospodarka, tj. notuje silny rozwój gospodarczy przy braku pracowników, konieczne jest otwarcie granic, by pozostać silnym i liczącym się krajem.

Jak mówił Palutkiewicz „Zgadzamy się co do tego że są kierunki błędne z których nie powinniśmy przyjmować imigrantów, lub przejmować nie tak szerokimi otwartymi drzwiami jak to było czynione w ostatnich latach w państwach Europy Zachodniej. Pozostają jednak kraje, których obywatele do tej pory bardzo dobrze integrują się w naszym społeczeństwie, jak na przykład Ukraina, Białoruś czy Filipiny. (…) Powinniśmy zatem stosować drenaż mózgów, na który sami uskarżamy się od lat (…) i ten drenaż z kierunku rynków azjatyckich prowadzić. Imigranci z Indii, Filipin, czy Wietnamu, faktycznie dobrze asymilują się [w Polskim społeczeństwie]. Gdy tego nie uczynimy, to niestety będziemy mieszkać w kraju, gdzie będzie dwadzieścia kilka milionów obywateli, gospodarka nie będzie konkurencyjna, a obciążenia emerytalne będą tak wysokie, że pracujący będą się buntować przeciwko temu systemowi.

Temat migracji został niestety rozegrany politycznie i imigrantów Polacy w przeważającej większości nie chcą. Ale jak się okazuje, pracujących imigrantów bardzo mile widzimy w naszym kraju. Trzeba sobie to uzmysłowić i poprawiać tę narrację. Migracja sama sobie nie jest takim złem, jeśli jest wprowadzona rozsądnie w odpowiednich kierunkach i uczmy się na doświadczeniach krajów, które prowadziły błędną politykę migracyjna i teraz niestety ponoszą tego skutki społeczne.”

 

Zapraszamy do obejrzenia całości rozmowy.