Gigantyczna podwyżka akcyzy!

2024-07-12, godz. 11:11,
kategoria: Aktualności Komentarze

Wpływy budżetowe w 2023 r. z akcyzy na wyroby tytoniowe wyniosły ponad 27 mld zł, do tego dochodzą kolejne miliardy od branży z tytułu VAT, CIT oraz PIT. Sektor tytoniowy jest też dużym pracodawców, dającym miejsca pracy dla ponad 30 tys. osób. Dzięki akcyzowej mapie drogowej budżet państwa, ma stałe, zrównoważone i regularne wpływy finansowe, co z kolei doprowadziło do najniższego w historii poziomu szarej strefy tytoniowej w kraju, teraz MF chce wywrócić ten stolik akcyzowy ze szkodą dla producentów, konsumentów, branży, budżetu państwa – ze szkodą dla nas wszystkich! – pisze Jaromir Ćwikła, dyrektor ds. prawnych Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.

Paczka papierosów po 30 zł? Tak, to jak najbardziej jest możliwe już od 2025 r. Ministerstwo Finansów chce odejść od obowiązującej “Mapy drogowej” dotyczącej podatku akcyzowego, która obowiązywać miała do 2027 roku i zakładała zrównoważony oraz regularny wzrost akcyzy rok do roku. Tymczasem resort planuje rekordowe podwyżki już od nowego roku. W ciągu kilku lat mają one sięgnąć nawet 150 proc.

Przypomnijmy, że wspomniana “Mapa drogowa” akcyzy była trudnym kompromisem ustalonym między producentami, dystrybutorami a rządzącymi. Obecna próba odejścia od tego kompromisu, czy wręcz brutalne wyrzucanie go do kosza, godzi w podstawowe wartości państwa demokratycznego: w pewność i stabilność prawa. Jednak to nie tylko problem systemowy, ale również (a może przede wszystkim) finansowy.

Doświadczenia lat 2014/2015 gdy szara strefa na tym rynku urosła do 19% pokazują, że skokowe podwyższanie akcyzy jest nieefektywne i po prostu nie kalkuluje się. Za to dzięki Mapie drogowej walka z patologiami okazałą się bardzo skuteczna i szara strefa została zniwelowana do 4,9% w 2023 r.

Oto jakie plany Ministerstwa Finansów skokowej i gwałtownej podwyżki akcyzy:

  • o 25 proc. na papierosy
  • o 38 proc. na tytoń do papierosów
  • o 50 proc. na wyroby nowatorskie
  • o 75 proc. na e-papierosy.

Powstaje zatem pytanie, czy intencją Ministerstwa Finansów jest powrót do sytuacji z lat 2014/2015? A co z deklaracjami wyborczymi mówiącymi o minimum 6 miesięcznym vacatio legis, w szczególności przy tak istotnych kwestiach? Zmiany te przecież mocno uderzą w gospodarkę, a przede wszystkim w sektor MŚP, dla którego sprzedaż wyrobów akcyzowych stanowi znaczny wolumen. Korzystajmy z doświadczeń innych i uczmy się na ich błędach. Doświadczenia krajów zachodnich (Francja), że skokowy wzrost akcyzy spowodował wzrost szarej strefy do niemal 30%.

https://superbiz.se.pl/wiadomosci/monstrualna-podwyzka-akcyzy-nawet-30-zl-za-paczke-papierosow-aa-Hww4-qHTv-Z2yi.html

https://iptg.pl/gigantyczna-podwyzka-akcyzy-na-wyroby-tytoniowe-moze-stac-sie-faktem-branza-i-konsumenci-bija-na-alarm-oswiadczenie-polskiego-towarzystwa-gospodarczego/