Dyskusja o innowacyjności, technologiach, start-upach i przyszłości polskiej gospodarki

2017-03-27, godz. 19:12,
kategoria: Komentarze

Zapraszamy do obejrzenia dyskusji pt. „Polska gospodarka w światowej ekstraklasie – czy to możliwe?”. Na antenie Telewizji Trwam rozmawiali dr Marian Szołucha (Akademia Finansów i Biznesu Vistula), Piotr Palutkiewicz (Prezes INSTIGOSa) oraz prowadzący O. Benedykt Cisoń.

By polska gospodarka dołączyła do światowej ekstraklasy, brakuje nam trzech rzeczy: własnego kapitału (publicznego lub prywatnego), silnych rozpoznawalnych marek oraz innowacji. Dzięki innowacjom możemy więcej i efektywniej produkować. Jak na razie jesteśmy umiarkowanym innowatorem. – mówił dr Marian Szołucha. Dodał także, że „trudno jest jednak przełamywać każdą z tych barier, jeśli klin podatkowy w Polsce wynosi obecnie  ponad 40% oraz gdy co roku z polskiego sejmu i spod pióra Prezydenta wychodzi ponad 20 tys. stron maszynopisu w postaci nowych przepisów.” Zdaniem dr. Szołuchy winę za to ponoszą poprzednicy obecnej władzy oraz jest to pochodną naszego członkostwa w Unii Europejskiej, która każde nam implementować cały szereg rozporządzeń, zarządzeń, dyrektyw i innych aktów prawnych.

Problemem jest to, że brakuje nam marek, które mają zasięg globalny, a sama strategia marketingowa może być także innowacją. – wtórował Piotr Palutkiewicz.

Istotny we współczesnych innowacjach jest także humanizm. Wrażliwość estetyczna, na kulturę, sztukę i inne miękkie czynniki pozwoliły na przykład na zidentyfikowanie właściwego trendu rynkowego i rozwinięcie aplikacji Instagram. Rozwój kultury i sztuki jest także istotny dla rozwoju kapitału ludzkiego. Innowacyjne są ośrodki miejskie, gdzie kultura, czy dostęp do środowiska naturalnego są wysoko rozwinięte. To tam migrują przedstawiciele dynamicznego pokolenia Y, którzy chcą rozwijać innowacyjne technologie. – zauważył Palutkiewicz.

Zapis pełnej dyskusji dostępny jest pod linkiem https://youtu.be/UzEoGGjUNIo