Czy Facebook płaci w Polsce podatki?

2018-06-04, godz. 14:35,
kategoria: Komentarze

W rozmowie z Natalią Ostrowską w Telewizji Republika, odpowiedzi udzielał Piotr Palutkiewicz – Prezes Instigosa.

Dlaczego Facebook nie płaci podatku w Polsce? Zdaniem Palutkiewicza kwestie uregulowań prawnych dla dużych międzynarodowych korporacji zawsze są problemem dla gospodarek, a szczególnie dla Polski.

„Facebook, tak jak wszyscy giganci branży cyfrowej, jest firma amerykańską. Ameryka zawsze broniła swoich przedsiębiorców, a chwili obecnej kiedy prezydentem USA jest Trump, naciski na ochronę własnych firm są jeszcze większe. Mamy również konkurencję podatkową wewnątrz Unii Europejskiej. Podczas gdy mówi się tyle o solidarności wewnątrz wspólnoty, to jak przychodzi co do czego, to na światło dzienne wychodzą afery podatkowe, jak na przykład Lux Leaks. Juncker gdy był przez 18 lat premierem Luksemburga, dogadywał się po cichu pod stołem z wielkimi korporacjami i tworzył dla nich indywidualne stawki podatkowe. Na forum europejskim oczywiście z kolei mówił że, trzeba uregulować i ujednolicić rynek podatkowy w Europie, aby państwa członkowskie między sobą nie konkurowały. Czy jak widać, jedno się mówi, inne się robi.

[…] Dodatkowo, w interesie samych przedsiębiorstw, jest to, by zrobić jak najbardziej mętna wodę, bo w tej mętnej wodzie, jeśli chodzi o podatki, pływa się wielkim najlepiej. Najgorzej pływa się z kolei płotkom czyli drobnej przedsiębiorczości.”

Jak zauważał również Palutkiewicz: „Przez Facebook można wpływać na to jak wygląda świat. […] Na tym portalu spoczywa ogromną odpowiedzialność za to jak wygląda dzisiejsze społeczeństwo, polityka, ekonomia, reklama i cała gospodarka. Musimy dlatego adresować [w tym kontekście] takie kwestie, jak uregulowania podatkowe, czy ochrona danych osobowych.”