Czy afera KNF jest w stanie zachwiać polskim sektorem bankowym?

2018-11-23, godz. 13:11,
kategoria: Aktualności Komentarze

– Polski system finansowy jest stabilny i bardzo bezpieczny, nawet gdy weźmiemy pod uwagę aferę związaną z KNF – powiedział Piotr Palutkiewicz z Instytutu Inicjatyw Gospodarczych i Konsumenckich INSTIGOS. Zapraszamy do wysłuchania audycji „Nisztor Pyta” na antenie Polskiego Radia 24 nt. sytuacji w krajowym sektorze bankowym po ujawnieniu informacji o problemach banków z grupy kapitałowej Leszka Czarneckiego.

W ostatnich dniach, jednym z najważniejszych tematów w przestrzeni publicznej, było nagranie rozmowy miliardera Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowski, byłym już szefem Komisji Nadzoru Finansowego. Istotnym wątkiem, który pojawił się na „taśmach”, była trudna sytuacja finansowa banków wchodzących w skład grupy kapitałowej Getin.

– Dla ekspertów i audytorów w KNF problem ten był zapewne znany już wcześniej. Mimo realizacji planu naprawczego i dofinansowania ze strony głównego akcjonariusza sytuacja tych podmiotów nie poprawiała się. Nie byłbym gotów mówić jednak o bankructwie. Nagrana rozmowa pokazała jednak, że być może brakowało twardej postawy i wyraźnego zasygnalizowania, że akty wzmocnienia sytuacji banków, jakie miał przeprowadzić Leszek Czarnecki, powinny być intensywniejsze – stwierdził mec. Radosław Potrzeszcz, doradca sejmowej komisji śledczej ds. banków.

– Owszem, w bólach i z ogromnymi kosztami, ale polski system bankowy poradziłby sobie z tą sytuacją. Wspomniane instytucje nie bez powodu znalazły się w postępowaniu naprawczym, by zapobiec najgorszemu. Jeśli chodzi o samą rozmowę, to rzeczą skandaliczną, która ujawniła się przy okazji jej upublicznienia, jest to, że prezes nadzoru finansowego rozmawiał poufnie sam na sam z podmiotem, który był przez niego nadzorowany. Do takich sytuacji nie powinno dochodzić. Przy tego typu spotkaniach muszą być świadkowie i powinna powstać odpowiednia notatka – zaznaczył.

Więcej wątków dotyczących tzw. afery KNF i kondycji polskiego systemu bankowego w całej audycji, którą prowadził Piotr Nisztor: https://www.polskieradio.pl/130/6718/Artykul/2219021,Czy-afera-KNF-jest-w-stanie-zachwiac-polskim-sektorem-bankowym