Big data – czym jest i jakie ma znaczenie dla gospodarki

2018-01-10, godz. 15:00,
kategoria: Raporty

Big data to termin odnoszący się do dużych, zmiennych i różnorodnych zbiorów danych, których przetwarzanie i analiza jest trudna, ale jednocześnie wartościowa, ponieważ może prowadzić do zdobycia nowej wiedzy. W praktyce pojęcie dużego zbioru danych jest względne i oznacza sytuację, gdy zbioru nie da się przetwarzać przy użyciu powszechnie dostępnych metod analizy danych. Big data ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie dużej ilości danych cyfrowych towarzyszy potrzeba zdobywania nowych informacji lub wiedzy. Szczególne znaczenie odgrywa wzrost dostępności Internetu oraz usług świadczonych drogą elektroniczną, które w naturalny sposób są przystosowane do wykorzystywania baz danych.

Rynek big data wart jest obecnie 150 miliardów dolarów i rośnie w tempie geometrycznym. Duże firmy, szczególnie międzynarodowe, to zrozumiały i tworzą całe działy składające się z naukowców. W ich skład wchodzą informatycy, matematycy, fizycy, statystycy oraz osoby, które znają się na analizowaniu dużej ilości danych.

Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa zostały jednak w tyle w tym obszarze. Warto się tym zainteresować, bowiem jak pokazuje wiele przykładów biznesowych, małe i średnie firmy mogą bardzo mocno rozbudować swój rynek gdy znajdą zależności w ogromnej ilości przetwarzych przez nie danych.

Zapraszamy na felieton Krystiana Kaźmierczyka w programie Biznes Polska nt. fenomenu big data, a także rozmowę z dr. Arturem Bartoszewiczem z SGH oraz Bartoszem Pagaczem z PKO BP w powyższym temacie. W felietonie znajdziemy również opinie Piotra Palutkiewicza – Prezesa Instytutu Instigos, nt. znaczenia big data w gospodarce.