INSTIGOS o ekonomii dostępu na antenie Programu 1 Polskiego Radia

2017-03-15, godz. 18:51,
kategoria: Komentarze

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia INSTIGOS zabrał głos na temat fenomenu ekonomii dostępu.
Piotr Palutkiewicz wskazał m.in. że tzw. millenialsi bardzo często korzystają z usług w ramach access economy, gdyż jest to po części ich styl życia. Co więcej, usługi w ramach tego modelu biznesowego są tańsze, gdyż bardzo często pomija się pośredników. Ekonomia współdzielenia umożliwia dużo lepszą alokację własnych zasobów, pozwala na oszczędnośc zasobów i co ważne dla pokolenia Y, znacznie ułatwia zdobywanie nowych doświadczeń i kontaktów międzyludzkich.

− Gdy do ekonomii współdzielenia coraz większym strumieniem wlewa się rynek powinniśmy mówić o innym pojęciu – o ekonomii dostępu, gdzie różnica polega na tym, że dzielenie się zasobami jest odpłatne, mówi gość radiowej Jedynki – mówił Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP.

− Gdy do ekonomii współdzielenia coraz większym strumieniem wlewa się rynek powinniśmy mówić o innym pojęciu – o ekonomii dostępu, gdzie różnica polega na tym, że dzielenie się zasobami jest odpłatne, mówi gość radiowej Jedynki.

− Choć współpraca i wzajemne pomaganie ludzi jest stare jak świat, pojawienie się i dynamiczny rozwój ekonomii dostępu jest zjawiskiem pokoleniowym – wskazuje Piotr Palutkiewicz, prezes Instytutu INSTIGOS.
Jak wyjaśnia, jednym z powodów jest pokolenie Y, stanowiący dość pokaźny procent w całej populacji

Fenomen rozwoju ekonomii dostępu dostrzegła Komisja Europejska i w swojej ubiegłorocznej agendzie zaleciła państwom członkowskim wspieranie tego modelu gospodarki. Uwzględnia ją także nasza Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju – dodaje Piotr Palutkiewicz – co więcej, ekonomia współdzielenia umożliwia dużo lepszą alokację własnych zasobów, jest bardzo proekologiczna i co ważne dla pokolenia Y, znacznie ułatwia zdobywanie nowych doświadczeń i kontaktów międzyludzkich.

Pełna relacja i nagranie audycji znajduje się na stronie Polskiego Radia http://www.polskieradio.pl/42/275/Artykul/1739629,Pokolenie-Y-stawia-na-ekonomie-dostepu .